Vážení přátelé, jsme zpátky, připraveni v novém roce opět rozjet náš festivalový info servis. A hned na úvod si dáme další várku potvrzených kapel! A to z domácí scény a žánrově různorodou, jelikož tu máme jak klasiku, tak i něco z alternativy.

Nově se tedy těšte na:

FORGOTTEN SILENCE (cz)

Avantgardní/experimentální metal tvoří na domácí scéně sice poměrně úzkou subžánrovou kategorii, nicméně i zde lze najít kapely, jejichž působnost má dlouhého trvání. K těm nejstarším, a tedy k průkopníkům alternativního pojetí metalu u nás, bezpochyby patří i brněnští FORGOTTEN SILENCE, kteří vznikli již v roce 1993 jakožto vedlejší projekt členů kapel Sax a Remembrance. Od té doby kapela mnohokráte změnila sestavu, dala dohromady úctyhodnou diskografii čítající kolem 20 titulů (počítáme-li řadová alba, včetně reedic, splitka, EP a dema), odehrála celou řadu živých vystoupení, včetně velkých domácích festivalů, a neustále rozvíjela svůj osobitý hudební styl, jehož záběr sahá od death a thrash metalu, přes rock, progressive a psychedelic, až k ambientu nebo dokonce k popu. Na MGCDF jsme už měli to potěšení FORGOTTEN SILENCE přivítat, a to v roce 2014, což bráno optikou kapelní historie bylo dva roky po vydání řadovky „La Grande Bouffe“ a pouhých několik měsíců před vydáním EP „Re:RETRO’93“, po kterém o rok později následoval živák „Sonique Voyeurisme“. Na letošek se sice chystá nový počin jménem „Kras“, nicméně návrat FORGOTTEN SILENCE na MGCDF bude o něčem zcela jiném – a to jen a pouze o debutovém albu „THOTS“, které vyšlo v roce 1995 ještě na kazetě, o rok později pak na CD a v roce 2009 se dočkalo reedice. Kapela tak navazuje na svá předchozí speciální živá vystoupení (vzpomeňme například na rok 2016, kdy v rámci druhé části Suomi Weird Spring zavzpomínali FORGOTTEN SILENCE na své album „Kro Ni Ka“), a aby toho nebylo málo přijede i ve speciální sestavě se třemi ze původních čtyř zakládajících členů. Nenechte si tedy ujít tento unikátní výlet do hudební minulosti a zavzpomínejte na rannou éru jedné z nejosobitějších kapel u nás!


TORTHARRY (cz)

Hronovskou death metalovou stálici a spolupořadatele naší/vaší domácí metalové veselice jistě nemusíme nějak zvlášť představovat, už jen vzhledem k tomu, že na MGCDF vystupují TORTHARRY pokaždé a ani letos tomu nebude jinak. Po loňském ročníku si TORTHARRY dále rozšiřovali seznam svých živých vystoupení, mimo jiné výletem do Holandska, kde se objevili na Stonehenge festivalu, nicméně většinu času věnovali přípravám svého dalšího, již devátého, řadového alba „Sinister Species“, které se začalo nahrávat v září 2017 a vyšlo letos v lednu u MetalGate Records. K jeho živé prezentaci bude rozhodně řada příležitostí, jelikož TORTHARRY čeká nabitá festivalová sezóna nejen na domácí půdě, ale i v Rakousku, na Slovensku nebo ve Španělsku. Vás by ale nemělo minout jejich vystoupení na Broďáku, protože kde jinde si lépe užít novou desku naživo než na oslavách 10ti let festivalu, se kterým jsou TORTHARRY neodmyslitelně spjati!


ANTIGOD (cz)

Tato slezská thrash-death metalová marškumpanie, vzniklá v roce 2011, patří mezi veterány našeho festivalu. Nejen že u nás ANTIGOD hráli několikrát, ale pokud tomu tak zrovna není, můžete její členy potkat na Broďáku v roli publika. Naposledy u nás ANTIGOD vystoupili v roce 2016, a s sebou přivezli druhé řadové album „Wareligion“, tematicky věnované první světové válce. To vyšlo u MetalGate Records v roce 2015 na CD, o rok později pak ve spolupráci s několika dalšími labely jako vinyl, a představilo novou posilu v řadách kapely – Chymuse (Isacaarum) coby nového frontmana. V letech následujících se ANTIGOD věnovali především koncertní činnosti (po domácích klubech, ale těž jste mohli vidět na Brutal Assaultu, nebo v Polsku), nicméně loni v létě vypustili svůj první oficiální videoklip ke skladbě „Flesh In The Air“, který, pokud jste se dobře dívali, dává tušit, že se rodí materiál na novou desku. Třeba se jí do MGCDF 2018 dočkáme. V každém případě před touto dávkou metalové artilérie byste se krýt neměli!


ET MORIEMUR (cz)

Jak vidno například z druhého dílu Knihy kovu, doom metal je bez debat jedním ze základních kamenů domácí metalové scény. Jeho tradice sahá do 90. let minulého století, kdy se především na severní Moravě vynořila první vlna doom metalových kapel, jejichž teskné nahrávky etablovaly tento osobitý styl „pomalého“ metalu do širšího povědomí domácích fanoušků. S nástupem nového milénia pak vykrystalizoval druhý doom metalový nexus, tentokráte v západních Čechách. A právě jedním z jeho pilířů jsou ET MORIEMUR, kteří vznikli v roce 2008. Pro pamětníky MGCDF to jistě nebude žádná neznámá, jelikož tuto kapelu jsme měli to potěšení u nás přivítat již v roce 2012, kdy u nás ET MORIEMUR prezentovali svůj debut „Cupio Dissolvi“, který vyšel o rok dříve a kapele vynesl druhé místo v kategorii Objev roku v anketě Břitva. V roce 2014 vzniklo druhé řadové album „Ex Nihilo In Nihilum“, o jehož kvalitách svědčí nominace na žánrovou cenu Anděl kategorie Hard and Heavy, a taktéž titul bronzového alba roku opět v anketě Břitva. O rok později se pak fanoušci dočkali i reedice vůbec prvního titulu v kapelní diskografii, EP „Lacrimae Rerum“. Letošní rok pak přinese další expanzi diskografie, jelikož se v březnu dočkáme třetího alba „Epigrammata“, takže není nutno nějak zvlášť spekulovat nad tím, jakého materiálu se návrat ET MORIEMUR na MGCDF bude týkat. A rozhodně se těšíme, až na Broďáku opět zazní tento soundtrack k absurditě života a domýšlivosti lidí. Těšte se taky!

 

Enjoy!

Festivalová FB událost | Předprodej MetalGate e-shop | Předprodej MG Buy Ticket (e-vstupenky) | Předprodej Tortharry shop